Pianka poliuretanowa

PoliuretanPod względem chemicznym, pianka poliuretanowa jest polimerem, czyli substancją chemiczną o dużej masie cząsteczkowej, składającej się z szeregu wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami. Poliuretan, jak sama nazwa wskazuje, jest polimerem zawierającym wiązanie uretanowe (-NH-C(O)-O-).

Nie wchodząc jednak w teoretyczne zagadnienia polimerów, postaramy się przedstawić kilka najważniejszych faktów związanych z wykorzystaniem pianki poliuretanowej jako nowoczesnego materiału termoizolacyjnego.

Właściwości

Pianka PUR jest bardzo uniwersalnym izolatorem. Znakomicie nadaje się do ocieplania i izolowania najróżniejszych powierzchni występujących nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w obiektach przemysłowych, budynkach rolniczych itd.

Pianka poliuretanowa charakteryzuje się mnóstwem cech fizyko-chemicznych, które zapewniają jej bardzo wysoką wartość użytkową i dają sporą przewagę nad dotychczasowymi, powszechnie stosowanymi materiałami termo i hydroizolacyjnymi.

Najważniejszymi atrybutami, które posiada pianka PUR z punktu widzenia izolacyjności i długoletniego używania są między innymi:

Niski współczynnik przewodzenia ciepła

Ten parametr waha się w przedziale 0,021–0,020 W/m x K i jest jednym z najniższych współczynników występujących w obecnie stosowanych materiałach izolacyjnych. Tak niska wartość przewodzenia ciepła przynosi kilka niekwestionowanych korzyści:

  • większa skuteczność ocieplenia, co pozwala zaoszczędzić energię i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie
  • warstwa izolacyjna może być cieńsza, co pozwala odciążyć konstrukcję budynku, dachu etc.
  • w przypadku poddasza użytkowego, cieńsza warstwa oznacza więcej przestrzeni użytkowej

Brak mostków cieplnych

Dzięki temu, że pianka poliuretanowa nakładana jest metodą natrysku, cała warstwa izolacji pozbawiona jest łączeń, w których zwykle dochodzi do strat ciepła. Brak mostków termicznych oznacza zmniejszone zużycie energii i większe oszczędności.

Izolacja trudno dostępnych miejsc

Pianka z racji swoich fizykochemicznych właściwości (postać płynna przechodząca w postać stałą) doskonale sprawdza się jako izolator miejsc trudno dostępnych oraz skomplikowanych konstrukcyjnie. Wyeliminowany zostaje problem przycinania, czy sztukowania materiału izolacyjnego.

Przyczepność do podłoża

Pianka PUR idealnie przylega do każdej powierzchni izolowanej, niezależnie czy jest nim beton, cegła, pustak, blacha, drewno, tworzywo naturalne czy sztuczne. Jest to kolejna cecha wynikająca z właściwości fizykochemicznych piany.

Szybkość aplikacji

Technika natrysku piany jest szybka i skuteczna. Wynika to z tego, iż piankę nanosi się na powierzchnię specjalną dyszą, jednym ciągiem, co eliminuje konieczność docinania izolacji i tym samym bardzo skraca czas potrzebny na wykonanie instalacji.

Niewielka masa własna

Pianka PUR jest materiałem stosunkowo lekkim, co przekłada się na niewielkie obciążenie konstrukcji i tym samym na przedłużenie jej żywotności. W przypadku ocieplania dachów, ta cecha piany zwiększa bezpieczeństwo – konstrukcja może przyjąć większe obciążenie, np. podczas obfitych opadów śniegu.

Obojętność biologiczna

Piana poliuretanowa jest zupełnie obojętna biologicznie, co jest nieocenioną zaletą w stosunku do innych materiałów izolacyjnych. Dzięki temu możemy zapomnieć o wszelkich szkodnikach, owadach, grzybach i pleśniach zamieszkujących warstwę ocieplenia.

Zastosowanie

Izolacja z pianki poliuretanowej ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budownictwie przemysłowym. Sam poliuretan w różnej postaci, stosowany jest do mnóstwa przedmiotów codziennego użytku. Można wymienić choćby materace, buty, wyroby tapicerskie, odzież, zderzaki, samochody chłodnie, lodówki itd.

W budownictwie mieszkaniowym natrysk pianą poliuretanową stosuje się na wszelkie elementy wymagające izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Może to być fundament, ściana nośna, strop, dach, poddasze, taras i inne części budynku.

Natomiast w budownictwie przemysłowym, czy rolniczym, pianka PU doskonale nadaje się do izolacji magazynów, pomieszczeń produkcyjnych, chłodni, dachów, ale także wszelkiego rodzaju rur oraz elementów odkrytych, wymagających dobrego izolatora.

Pianka poliuretanowa – opinie

Andrzej z Krosna

Po dłuższych analizach tematu ocieplania budynków, zdecydowałem się na ocieplenie poddasza pianką poliuretanową w moim niedawno wybudowanym domu. Jestem zaskoczony szczelnością izolacji oraz sprawnością przeprowadzonego montażu. Polecam wszystkim!

Robert z Tarnobrzega

Po dociepleniu dachu naszego domu jednorodzinnego systemem natrysku, rachunki za ogrzewanie zmniejszyły się o co najmniej 20%. Poza tym odczuwamy niższą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach domu w okresie letnich upałów.

Adam z Janowa Lubelskiego

W ubiegłym roku postanowiłem zainwestować w dobrą izolację termiczną dwóch moich budynków rolniczych (kurnik o dużej powierzchni oraz obiekt gospodarczy). Postawiłem na piankę poliuretanową i nie żałuję. Jest naprawdę skuteczna!