Dach jest jednym z istotniejszych elementów budynku w kontekście sprawnej termoizolacji budowli. Przez dach może uciekać nawet 30% ciepła, zatem prawidłowe ocieplenie dachu z pewnością przełoży się na dużo wyższy standard energooszczędności domu.
Materiały stosowane przy ocieplaniu dachów
Obecnie najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub szklaną oraz płyty i prefabrykaty styropianowe. Są to materiały powszechne, obarczone jednak sporymi ograniczeniami jeśli chodzi o ocieplenie dachów. Po części jest to wynikiem samych właściwości danej substancji, po części natury pokrycia dachowego, które posiada niejednorodny kształt.
Wełna mineralna, aby spełniała swoją rolę musi być układana na wcisk, bez żadnych szczelin oraz wgnieceń. Nie jest to łatwe, a często po latach wychodzą wszelkie mankamenty nieprawidłowo zainstalowanej izolacji z wełny mineralnej. Poza tym, z racji nie najlepszych parametrów przewodnictwa ciepła, warstwa jaką należy zastosować do osiągnięcia pożądanego efektu jest dość duża. To pozwala na ułożenie izolacji tyko pomiędzy krokwiami.
Ocieplanie dachu pianką
Aktualnie najlepszym materiałem do ocieplania dachu jest pianka poliuretanowa nakładana techniką natrysku. Posiada ona znakomite właściwości termoizolacyjne oraz szereg innych zalet, które sprawiają, że nie ma bardziej odpowiedniego materiału do ocieplania dachów.
Najważniejszym aspektem, który przemawia za stosowaniem pianki poliuretanowej jest fakt, że izolacja nie posiada łączeń, a dzięki technice natrysku doskonale dopasowuje się do nieregularnych kształtów dachu. Znaczenie ma także cieńsza warstwa, którą można zastosować dzięki znakomitej izolacyjności pianki. Energooszczędność naszego domu wzrośnie w znaczący sposób. Spadną natomiast rachunki za ogrzewanie.
Dodatkowymi korzyściami z wykorzystania pianki PUR jako izolatora jest między innymi wysoka dźwiękoszczelność, niepylność, czy obojętność biologiczna, która wpływa pozytywnie na stan zdrowia wszystkich domowników.