Izolacja termiczna

Termoizolacja pomieszczeńIzolator termiczny to materiał, bądź substancja, która charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, nazywanym współczynnikiem λ (lambda). Nie wchodząc w szczegóły teoretyczne, najlepszymi izolatorami są materiały porowate, posiadające pory o bardzo małej średnicy.

W budownictwie, izolacja termiczna budynków ma na celu w jak największym stopniu zminimalizować utratę ciepła z wnętrza pomieszczeń. Obecnie do dobrej termoizolacji przykłada się coraz większą wagę, nie tylko ze względów czysto ekonomicznych (nieustannie rosnące koszty energii cieplnej), ale także ze względów ekologicznych (mniejsze zużycie energii ma pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko).

Skuteczna termoizolacja

Czym zatem powinna się charakteryzować dobra izolacja termiczna? Niezaprzeczalnie, najistotniejsza wydaje się wartość współczynnika przewodzenia ciepła, która jednoznacznie określa sprawność izolacyjną danego materiału. Równie istotna jest grubość izolacji jaka będzie zastosowana do ocieplenia. Jest ona ściśle powiązana z wyżej wspomnianym współczynnikiem przewodnictwa ciepła, gdyż większa sprawność izolacyjna danego materiału pozwala zastosować mniejszą objętościowo warstwę izolacyjną. Oczywiście w przypadku materiału o mniejszej zdolności izolacyjnej, warstwa musi być odpowiednio grubsza (jeśli chcemy zachować te same parametry).

Fakt, iż zbyt mała warstwa izolatora nie zapewni nam odpowiednio niskiego współczynnika przewodzenia ciepła jest oczywisty. Należy jednak pamiętać, że położenie zbyt grubej warstwy izolatora może być nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, gdyż różnice w stratach ciepła mogą być na tyle niewielkie, że inwestycja nigdy się nie zwróci.

Na utratę ciepła z wnętrza pomieszczeń mają wpływ także inne czynniki, jak np. niepoprawnie wykonane ściany konstrukcyjne, niewłaściwie zbudowane przegrody, liczne mostki cieplne (obszary z wysokim przewodnictwem cieplnym, np. miejsca styku płyt balkonowych ze ścianą budynku).

Materiały termoizolacyjne

Do najpopularniejszych obecnie materiałów izolacyjnych zaliczyć można styropian oraz wełnę mineralną. Coraz popularniejsza jest także pianka poliuretanowa aplikowana na powierzchnię za pomocą agregatów wysokociśnieniowych, która charakteryzuje się znacznie niższym współczynnikiem przewodnictwa ciepła w stosunku do styropianu i wełny mineralnej. Dzięki temu można stosować znacznie cieńszą warstwę izolacyjną. Poniższa tabela przedstawia właściwości izolacyjne kilku wybranych materiałów.

Sprawność wybranych materiałów izolacyjnych

Materiał Gęstość objętościowa
kg/m3
Współczynnik przewodzenia ciepła
λ W/m∙K
Szkło piankowe czarne 100 – 180 0,07
Płyty z wełny mineralnej 40 – 80 0,043 – 0,052
Płyty pilśniowe porowate 300 0,050
Styropian 20 – 40 0,040
Pianka poliuretanowa (PUR) 30 – 70 0,022 – 0,026

Termoizolacja z pianki poliuretanowej

Izolacja w postaci pianki poliuretanowej nałożonej techniką natrysku, oprócz wspomnianego wyżej niskiego współczynnika przewodzenia ciepła posiada jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim wyeliminowuje problem mostków cieplnych, gdyż materiał izolacyjny nakładany jest ciągiem bez łączeń. Poza tym pianka poliuretanowa jest obojętna biologicznie i nie traci nic ze swoich właściwości termoizolacyjnych przez kilkadziesiąt lat.

Pianka PU jest obecnie jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych i oferuje znakomitą skuteczność w stosunku do swojej ceny! Nie czekaj zatem dłużej i już dziś zapytaj o wycenę termoizolacji swojego domu.

Nasze usługi Nasze usługi
MachPelc wykonuje termoizolacje obiektów budowlanych z zastosowaniem pianki poliuretanowej nakładanej metodą natrysku. Decydując się na taką formę ocieplenia oszczędzisz mnóstwo energii oraz sprawisz, że twój dom będzie przyjazny dla ciebie i twoich bliskich. Jeśli nadal się zastanawiasz, zadzwoń, zapytaj o szczegóły lub skorzystaj z formularza szybkiej wyceny. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!