Taras to jeden z elementów budowli, którego prawidłowe wykonanie wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy. Taka sytuacja wynika z tego, iż taras oprócz estetycznego wyglądu, musi być trwały, szczelny, odporny na wilgoć, powinien także chronić przed utratą ciepła. To jak długo nam posłuży w największej mierze zależy od użytych materiałów oraz staranności z jaką cała konstrukcja zostanie wykonana.
Warstwy izolacji tarasu
Najistotniejszą sprawą w dobrze wykonanym tarasie są poszczególne warstwy konstrukcji oraz izolacji, które mają za zadanie zabezpieczyć podłoże tarasu i połączone z nim inne elementu budowli przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jeśli uświadomimy sobie, że taras przez cały rok jest wystawiony na wysokie wahania temperatur, deszcz, śnieg, a czasem nawet grad, to z pewnością zdamy sobie sprawę, jak bardzo istotna jest jakość użytych materiałów oraz prawidłowe ich ułożenie.
Podstawowe warstwy jakie powinny znaleźć się dobrze przygotowanym tarasie to:
- warstwa wyrównawcza – warstwa kształtująca spadek; ma za zadanie ułatwić spływ wody z powierzchni tarasu, powinna być gruba na minimum 3 cm,
- warstwa hydroizolacji – zabezpiecza przed dostawaniem się wody w głąb tarasu,
- warstwa termoizolacji – ma za zadanie zatrzymać ciepło z pomieszczeń stykających się z tarasem,
- warstwa izolacji przeciwwilgociowej – zabezpiecza ocieplenie przed zawilgoceniem,
- warstwa dociskowa (tzw. jastrych) – układana w celu docisku ocieplenia; powinna mieć grubość min. 4 cm,
- hydroizolacja podpłytkowa – najczęściej wykonywana z płynnej folii lub zaprawy uszczelniającej,
- warstwa wykończeniowa – do wykonania może być użyta terakota, gres, klinkier, płytki kamienne lub deski na legarach.
Izolacja tarasu za pomocą pianki PUR
Główną zaletą zastosowania pianki poliuretanowej przy izolacji tarasu jest niewielka grubość warstwy potrzebna do skutecznej termo i hydroizolacji. Tylko pianka PUR posiada tak niski współczynnik przewodzenia ciepła, że już kilku centymetrowa warstwa zapewnia wystarczające parametry do prawidłowego ocieplenia i zabezpieczenia tarasu przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi.
