Wilgoć jest zdecydowanym wrogiem wszystkich elementów budynku. Niekorzystnie wpływa na konstrukcję, wypłukuje niektóre składniki obniżając bezpośrednio trwałość budynku. Aby temu przeciwdziałać, w budownictwie stosuje się izolacje przeciwwilgociowe, które mają za zadanie oddzielić materiały budowlane od wilgoci i tym samym zneutralizować ewentualne szkodliwe skutki działania wilgoci.
Rodzaje hydroizolacji
Hydroizolacje, czyli izolacje przeciwwilgociowe, możemy podzielić ze względu na kierunek ich ułożenia. W takiej klasyfikacji wyróżniany:
- izolacje pionowe – zabezpieczają one budowlę przed przenikaniem wilgoci i wody z gruntu oraz wody opadowej. Najczęściej stosowane na zewnętrznej i wewnętrznej stronie ścian fundamentów, jak również zewnętrznej stronie ścian piwnic. Hydroizolacje pionowe łączą się z hydroizolacjami poziomymi.
- izolacje poziome – mają za zadanie zabezpieczyć powierzchnię budowli przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Najczęściej stosowane na ławach fundamentowych, w ścianach piwnic nad stropem, jak również pod posadzką na gruncie. Hydroizolacje poziome łączą się z pionowymi.
Materiały hydroizolacyjne
Obecnie powszechnie stosuje się różnego rodzaju materiały bitumiczne, w tym między innymi lepiki asfaltowe, emulsje asfaltowe, roztwory asfaltowe, masy bitumiczne. Najczęściej stosowanym materiałem jest papa, równie popularne są także różnego rodzaju folie w tym folie hydroizolacyjne, folie kubełkowe oraz folie paroszczelne i paroprzepuszczalne. Mniej znanym produktem jest guma w płynie stosowana do hydroizolacji dachów na obiektach mieszkalnych, magazynowych i przemysłowych.
Aktualnie jednym z najlepszych materiałów hydroizolacyjnych jest pianka poliuretanowa, która posiada znakomite właściwości pozwalające na skuteczną i trwałą hydroizolację dowolnych elementów budowli.
Hydroizolacja pianką poliuretanową
Natrysk pianką poliuretanową doskonale zabezpiecza fundamenty i inne części budowli przed wilgocią i jej niekorzystnym wpływem na konstrukcję. Pianka nie nasiąka wodą, charakteryzuje się doskonałymi parametrami jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście dzięki technice natrysku pozbawiamy warstwę izolacji jakichkolwiek przerw i łączeń co jest niewątpliwym, dodatkowym plusem tego rozwiązania.
Kolejnym atutem hydroizolacji natryskowych jest czas w jakim można zaizolować daną powierzchnię. Jest on nieporównanie krótszy niż w przypadku innych form izolacji przeciwwilgociowej.