Izolacja fundamentu

O tym jak ważna jest prawidłowa izolacja fundamentów każdej budowli, chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Wilgoć, która może przedostać się przez niedbale wykonaną, bądź zbyt cienką hydroizolację może wyrządzić niebotyczne szkody w naszym domu. Degradacja ścian, osłabienie konstrukcji, zmniejszona izolacja cieplna, pleśń oraz grzyb – to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji jakie mogą być następstwem niepoprawnie wykonanej izolacji przeciwwilgociowej.

Sposoby izolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów budynku poprzez izolację przeciwwilgociową możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszym jest hydroizolacja pozioma, która ma za zadanie zabezpieczyć konstrukcję budowli przed wodą niewywierającą ciśnienia. Mowa tu o wodzie opadowej, czy np. podciąganiu kapilarnym (zjawisko polegające na podciąganiu i rozprowadzaniu wody na ściany budynku przez nasiąknięty mur). Tego typu izolację stosuje się na fundamentach umieszczonych powyżej poziomu wód gruntowych.

Drugim rodzajem izolacji przeciwwilgociowej jest hydroizolacja pionowa, która odpowiada za osłonę fundamentów od strony gruntu. W tym wypadku warstwę izolacji układa się na ścianie fundamentowej i dodatkowo osłania materiałem termoizolacyjnym. W zależności od podłoża w jakim będzie znajdował się fundament, stosuje się jedną z metod izolacji pionowych tj. lekką izolację przeciwwilgociową, średnią izolację przeciwwodną oraz ciężką izolację przeciwwodną.

Obecnie zaleca się także, aby ocieplać ściany fundamentowe oraz podłogę leżącą na gruncie. Ocieplenie powinno sięgać głębokości 1m poniżej poziomu gruntu. Dzięki temu zabiegowi podniesiemy ciepłotę murów, zmniejszając jednocześnie zużycie energii cieplnej w pomieszczeniach.

Ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową

Obecnie pianka poliuretanowa jest najkorzystniejszym materiałem, który możemy zastosować do zabezpieczenia fundamentów konstrukcji budowlanej mieszkalnej, czy np. przemysłowej. Pianka nie nasiąka wodą, posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto trwałość pianki gwarantuje znakomite właściwości izolacyjne przez kilka dziesięcioleci, a nawet dłużej.

Warstwa docieplająca pianki poliuretanowej w przypadku fundamentów może mieścić się w granicach 3cm – 4cm. Już taka grubość zapewnia nam wystarczającą izolację i wpływa na zmniejszenie zużycie energii cieplnej.

Nasze usługi Nasze usługi
Firma MachPelc przeprowadza kompletną termo i hydroizolację fundamentów budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Fachowo doradzimy i wycenimy każdy projekt indywidualnie. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty.