Natrysk pianą poliuretanową to coraz popularniejszy sposób na dobrą izolację i tym samym skuteczniejsze oszczędzanie energii cieplnej. Jakie są zalety takiego rozwiązania i ile można zaoszczędzić w stosunku do powszechnych form ocieplania budynków?
Pianka poliuretanowa
Choć pianka poliuretanowa znana jest w budownictwie od wielu lat to obecnie jeszcze bardziej doceniono jej znakomite właściwości izolacyjne i plastyczne, które wynikają bezpośrednio z budowy i struktury chemicznej polimerów. Charakteryzująca się bardzo niskim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego, świetnie nadaje się jako termoizolacja do różnorodnych powierzchni. Pianka poliuretanowa wykazuje również bardzo niskie współczynniki absorpcji wody dzięki czemu znajduje zastosowanie między innymi w hydroizolacjach fundamentów, tarasów i wielu innych powierzchni.
Technika natrysku
Właściwości i natura materiału izolacyjnego jakim jest pianka poliuretanowa wymagają specjalnej aplikacji na powierzchnię izolowaną. Nanoszenie odbywa się za pomocą agregatu, który pod odpowiednim ciśnieniem wyrzuca strumień pianki na elementy izolowane.
Należy także wspomnieć, że piana powstająca w agregacie, a w zasadzie w reaktorze, składa się z dwóch różnych składników, tj. poliolu i izocyjanianu, które mieszają się pod bardzo wysokim ciśnieniem w momencie zwalniania spustu głowicy natryskowej. Dodatkowo agregat zapewnia odpowiednią temperaturę reakcji oraz idealne proporcje mieszanych materiałów, dlatego skądinąd pozornie prosta maszyna jest precyzyjnie wykonanym reaktorem chemicznym.
Zalety izolacji natryskowych pianką poliuretanową
Oprócz wspomnianych wyżej, doskonałych parametrów izolacyjnych pianek, natrysk pianą posiada jeszcze wiele cech, które możemy zaliczyć do niekwestionowanych zalet. Najważniejsze z nich to:
- Niski współczynnik przenikania ciepła – oszczędności związane z ogrzewaniem pomieszczeń
- Izolacja bez przerw – dzięki temu nie tworzą się ujścia (mostki cieplne), którymi ciepło opuszcza pomieszczenia
- Możliwość izolacji w nierównych, trudno dostępnych miejscach – dzięki natryskowi piany można wykonać precyzyjną aplikację materiału izolacyjnego w załamaniach konstrukcyjnych, łączeniach i innych trudno dostępnych miejscach
- Szybkość montażu – czas potrzebny na wykonanie izolacji techniką natrysku piany jest bardzo krótki w porównaniu z innymi formami ocieplania (np. płyta gipsowo-kartonowa, wełna mineralna)
- Doskonałe przyleganie do podłoża – pianka poliuretanowa, jak mało która substancja, potrafi znakomicie połączyć się z powierzchnią izolowaną, niezależnie czy jest to cement, blacha, drewno czy jeszcze inny materiał
- Niewielki ciężar wykonanej izolacji – dzięki tej właściwości, dachy budynków są nieobciążane, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo (np. zimą dach może przyjąć więcej śniegu)
- Aspekty zdrowotne – pianka poliuretanowa jest obojętna i neutralna dla środowiska, nie wywołuje reakcji alergicznych
- Aspekty ekologiczne – dzięki zwiększonej energooszczędności domów, przyczyniamy się do zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych
Cena izolacji natryskowych
Choć ceny izolacji natryskowych są nieznacznie wyższe niż w przypadku najpopularniejszych obecnie form ocieplania, to korzyści jakie dostajemy w zamian rekompensują wielokrotnie poniesione wydatki. Oszczędności związane z ogrzewaniem będą odczuwalne zaraz po montażu izolacji z pianki, a aspekty ekologiczne i zdrowotne zdecydowanie podniosą jakość życia w naszych domach.