Izolacje natryskowe pianką poliuretanową to znakomity sposób na ocieplenie domu nowego, jak również docieplenie budynku już stojącego. Najniższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła wśród obecnie stosowanych materiałów termoizolacyjnych oraz inne cenne właściwości sprawiają, że pianka PUR jest doskonałym izolatorem, który pozwoli nam zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania budynku.
Ile w takim razie zaoszczędzimy i w jakim czasie możemy oczekiwać zwrotu kosztów poniesionych na inwestycję? To oczywiście zależy od kilku czynników, które w mniejszy lub większy sposób wpłyną na końcowe wartości. Mowa tu np. o grubości warstwy izolacji PUR, elementach konstrukcji, które zostaną docieplone, wcześniejszej sprawności energetycznej budynku itd. Ważny jest także obecny system ogrzewania budynku, gdyż tanie ogrzewanie wpłynie pośrednio na wielkość zaoszczędzonych kwot.
Oczywistym jest, że każdy przypadek będzie zupełnie różnił się od pozostałych, dlatego uniwersalna i prosta odpowiedź na pytanie odnośnie oszczędności i szybkości zwrotu inwestycji nie jest możliwa. Możemy natomiast pokusić się o oznaczenie pewnego przedziału, który będzie charakterystyczny dla izolacji z pianek PU.
Przy odpowiedniej grubości warstwy izolacji PU, miesięczne oszczędności energii w stosunku do alternatywnych systemów izolacyjnych mieszczą się w granicach od 25% nawet do 40%. Przy aktualnych cenach izolacji natryskowych oraz nieustannie rosnących cenach energii, zwrotu inwestycji należy się spodziewać w okresie od 3 do 5 lat, w zależności od grubości warstwy, liczby ocieplonych elementów konstrukcji i innych czynników.
Po tym okresie, realne oszczędności mocno wzrastają i co ważne generują się przez cały okres użytkowania budynku, gdyż pianka poliuretanowa jest trwała, zachowuje swoje właściwości izolacyjne przez kilkadziesiąt lat i nie wymaga żadnych poprawek.
Dla przykładu ile energii można zaoszczędzić posłużymy się udokumentowanym przypadkiem domu jednorodzinnego stojącego Niemczech. Dociepleniu poddano dach skośny natryskując warstwę izolacji o grubości 14cm. Straty ciepła przez przed i po renowacji wyglądały następującą:
- przed ociepleniem – 17250 kWh/rok
- po ociepleniu pianką PUR – 1970 kWh/rok
Jak widzimy różnica jest miażdżąca i dobitnie pokazuje jak wielkie oszczędności niesie ze sobą zastosowanie izolacji z pianki poliuretanowej. Ocieplając kilka elementów konstrukcyjnych budynku zyskujemy jeszcze więcej oszczędności!