Dom ekologiczny

Ekologiczne pianki poliuretanowe

Aktualnie żyjemy w czasach, w których zapotrzebowanie na energię wszelkiego rodzaju rośnie w zastraszającym tempie. Jest to oczywiście wynikiem stale rosnącej liczby ludności, której towarzyszy wzrost industrializacji. Postę\jąca urbanizacja i uprzemysłowienie oraz wyższe standardy życia nieustannie zwiększają zapotrzebowanie na wszystkie formy energii.

To oczywiście nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne, gdyż obecnie energię pozyskuje się głównie z paliw kopalnych, które podczas spalania emitują ogromne ilości zanieczyszczeń. Chcąc walczyć z zanieczyszczeniem całej biosfery ludzkość musi działać dwutorowo, tj. szukać czystych form energii oraz zmniejszać obecne zużycie energii elektrycznej, cieplnej, napędowej itd.

Izolacja budynków

Zastanawiając się co zużywa najwięcej energii w naszych gospodarstwach domowych, z pewnością odpowiemy, że jest to ogrzewanie. Nakłady energii potrzebne do utrzymania zimą odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach są naprawdę spore. Ogrzewając tylko swój dom, spalamy duże ilości paliw kopalnych, emitując w ten sposób dwutlenek węgla do atmosfery.

Pomyślmy zatem, jak ważna jest skuteczna izolacja termiczna naszych domów i mieszkań. Oprócz tego, że pomaga utrzymać zużycie energii i koszty na odpowiednio niskim poziomie to pomaga także walczyć z zanieczyszczeniem klimatu oraz zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii. Co równie istotne, izolacja jest jednym z najtańszych i najprostszych form zwiększenia sprawności energetycznej budynków, zarówno nowych, jak i tych wybudowanych lata temu.

Izolacja z pianki PUR

Obecnie jednym z najlepszych materiałów przeznaczonych do izolacji budynków jest z pewnością pianka poliuretanowa. Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła oraz szereg innych zalet sprawiają, że jest to niekwestionowana technologia przyszłości. Oprócz znakomitych właściwości izolacyjnych i budowlanych, wypływających z natury budowy chemicznej związków poliuretanowych, pianka PUR posiada liczne walory ekologiczne.

Ekologia

Ustaliliśmy już, że pianka PUR doskonale podnosi sprawność energetyczną budynków przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Należy także wspomnieć, iż w okresie eksploatacji, izolacja PUR oszczędza około 80 razy więcej energii, niż zużyto przy jej produkcji. Dodajmy, że wytwarzanie pianki PUR nie wymaga stosowania gazów niszczących warstwę ozonu.

Ktoś może powiedzieć: dobrze, ale przecież poliuretany to polimery uzyskiwane z ropy naftowej, więc z paliw kopalnych! Zauważmy jednak, że na izolację PUR wykorzystuje się zasoby mniejsze niż 0,04% rocznego zużycia paliw kopalnych na całym świecie. Można zatem rzecz, że izolacja PUR jest produktem znakomicie wykorzystującym zasoby ropy naftowej, gdyż pozwala oszczędzić 80 razy więcej energii niż sam zawiera.

Recykling

W niektórych przypadkach, pianki PUR można poddać recyklingowi po zakończonym okresie eksploatacji. Odzyskany materiał może być zastosowany ponownie, może być zmielony i wykorzystany w procesie produkcyjnym, może być także spalony. Możliwość recyklingu znacznie podwyższa wartość ekologiczną pianek PUR.

Wpływ na człowieka

Poliuretan jest bezpieczny i chemicznie obojętny. Nie pyli, nie nie jest alergenem i jest nieatrakcyjny dla wszelkich insektów, owadów i innych zwierząt. Dzięki niskiej przenikalności dla powietrza, pianka poliuretanowa nie powoduje kondensacji, ani rozwoju pleśni w budynkach. Ta cecha jest szczególnie wartościowa dla utrzymania zdrowego i przyjaznego środowiska dla człowieka.

Dodajmy, że poliuretan nie jest uważany za niebezpieczny dla człowieka w jakikolwiek sposób. W związku z tym nie ustalono dla niego żadnych limitów ekspozycji.

Podsumowanie

Pianka PUR to doskonały, nowoczesny izolator o niezaprzeczalnych walorach ekologicznych. Jeśli zatem zależy nam na otaczającym nas środowisku oraz dobrym mikroklimacie w naszym pomieszczeniach, koniecznie ocieplajmy nasze domy piankami poliuretanowymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *